Odmrażanie gospodarki, a powrót do pracy z wytycznymi PIP

Maj 7, 2020

Powrót do normalności jest na ustach wszystkich przedsiębiorców w całym kraju, którzy chcą jak najszybciej odmrozić gospodarkę. Wszyscy zadają sobie pytania jak bezpiecznie wrócić do pracy stacjonarnej. Państwowa Inspekcja Pracy zaprezentowała kilka wytycznych, które zminimalizują zagrożenie. „Są to:

  • oddzielanie stanowisk przegrodami;
  • dbanie o sprawną i wydajną wentylację pomieszczeń;
  • półmaski FFP2 i FFP3, N95;
  • zmianowość na stanowiskach pracy;
  • zwiększanie czasu trwania i liczby przerw;
  • kierowanie tylko wykwalifikowanych pracowników do wykonywania określonej pracy.”

Pracownicy jak i pracodawcy chcą czuć się bezpiecznie i pracować bez lęku, stresu czy narastającej frustracją, powodowanej istniejącą sytuacją epidemiologiczną.

Dlatego ważne jest ułożenie planu bezpieczeństwa i kontroli w firmach, które zapobiegną rozprzestrzenianiu się wirusa, a pozwolą normalnie pracować.

Państwowa Inspekcja Pracy zaznacza, by kontakt fizyczny był jak najmniejszy na spotkaniach, czy w przypadku przerw. Zaleca również stosowanie mat dezynfekcyjnych przy wejściu do biur i hal.

Więcej o zaleceniach na stronie PIP

 

Przeczytaj także

Temperatura a pomieszczenia pracy

Temperatura a pomieszczenia pracy

Jaka temperatura jest właściwa? W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, w pomieszczeniach pracy należy zapewnić pracownikowi odpowiednią temperaturę, jednakże nie niższą niż 14*C. Wyjątkiem jest proces technologicznych obejmujący pracę w chłodniach. Z kolei w...